گرافیک دیزاین, مستربلاگ

تایپوگرافی چیست

نمونه تایپوگرافی

تایپوگرافی چیست و چه قابلیتهایی دارد

تایپوگرافی typography یا به زبان فارسی نویسه نگاری ، خط نگاره یا طراحی گرافیک با حروف و کلمات نیز نامیده می شود ، یکی از عواملی که سبب پیدایش تایپوگرافی در دنیا و بخصوص ایران شد شکل بسیار ساده متون در چاپ آن زمان بود زیرا متون تایپ شده فارسی جذابیت زیادی نداشتند و این نیاز کاملا ملموس بود که باید در چیدمان حروف اندکی تغییر ایجاد کرد تا ظاهری گرافیکی تر پیدا کند و حاصل آن در سالیان طی شده محسوس بود .

تایپوگرافی به جهت قدمتی که از گذشته تا به امروز داشته همیشه جزء مواردی بوده که بین طراحان و خطاطان اختلاف نظرهای فراوانی را بوجود آورده، بخصوص در کشور ما و پیشینه هنر خوشنویسی ، سبب شده تا خط نستعلیق نقش مهمی در تایپوگرافی های ایرانی اسلامی ایفا کند به طوری که این هنر در معماری اسلامی مساجد و اماکن متبرکه و تاریخی نقش بسزایی را ایفا می کند و همچنان هم در طراحی پوسترهای مختلف  و به طور خاص پوسترهای مذهبی نقش بسیار تاثیر گذاری دارد.

 

 

به طور ساده اگر بخواهیم هنر تایپوگرافی را توضیح دهیم به شرح زیر است :

  • تایپوگرافی هنر چیدمان حروف تایپی به گونه ای است که ما را به یک تصویر واحد و قابل درک برساند.
  • تایپوگرافی هنر تغییر حروف و کلمات خاص و مرتبط با تصویر نهایی است مانند تغییر رنگ حروف، تغییر فونت ، کوچک و بزرگ کردن فونت ها ، چرخش و در مواقعی دفورم کردن حروف تایپی تا در نهایت تصویری مفهوم را خلق کنیم.
  • تایپوگرافی از یک کلمه و یک حرف تشکیل نمی شود و اکثرا از اجماع کلمات در کنار هم نشکیل میشود.
  • تایپو گرافی زبان بصری حروف در کنار یکدیگر است و مانند پیکسل های تشکیل دهنده یک عکس کلمات تایپی نقش پیکسل ها را بازی می کنند و تابلوهای تایپوگرافی را هر چه از دور نگاه کنیم درک بصری بهتری از تصویر نهایی خواهیم داشت.
  • در بسیاری از پوسترهای اطلاع رسانی و نمایشگاهی نیز از تایپوگرافی استفاده میگردد و حروف و جملات مربوط با پوستر نقش خطوط و اشکال هندسی را اجرا می کنند.

 

 

از دیگر کاربردهای تایپوگرافی خلق آگهی های تبلیغاتی برای برندهای مشهور دنیا می باشد و با گذشت سالها و قدمت این تکنیک طراحی همچنان کاربردی می باشد و این قابلیت را به طراح آگهی میدهد که سخنان ، شعار تبلیغاتی و انواع محصولات و خدمات را در قالب یک تصویر سازی به روش تایپوگرافی انجام دهد که با یک تیر چندین نشان را مورد هدف قرار می دهد، دقیقا به مانند تبلیغ زیر که با زیرکی و زیبایی این طراحی را انجام داده است.

 

author-avatar

درباره فرشید بهمنی

فرشید بهمنی هستم مدیر گروه تبلیغاتی مستر دیزاین متولد 1359 در تهران کارشناسی ارشد گرافیک و هنرهای تجسمی دارم و بالای هجده سال هست که در دنیای گرافیک و چاپ تجربه کسب میکنم و علاقه مندم دانسته های اندک خود را به دوستان منتقل کنم (:

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “تایپوگرافی چیست

  1. علی ف گفت:

    ممنون از مقاله تایپوگرافی چیست؟ همیشه بین این و لوگوتایپ شک داشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *